Co do zasady nadzór nad bieżącą działalnością w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością może być sprawowany albo przez samych wspólników, w oparciu o ich indywidualne prawo kontroli (art. 212 ksh), lub przez radę nadzorczą i/lub komisję rewizyjną (art. 213 § 1 ksh).
Począwszy od 1 stycznia 2015 roku zmianie ulegną zasady dotyczące ustalania wartości oraz opodatkowania przychodów osiąganych przez pracowników z tytułu korzystania z samochodów służbowych dla celów prywatnych.
Niejednokrotnie zdarza się, że osoby prowadzące działalność gospodarczą wykonują również czynności zaliczane do tzw. działalności osobistej w rozumieniu regulacji ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych. Z reguły czynności takie wykonywane są na podstawie umowy o świadczenie usług lub umowy o dzieło.
Jak informowaliśmy już na naszym blogu, 25 grudnia br. wejdą w życie regulacje ustawy z dnia 30 maja 2014 roku o prawach konsumenta, która w całości zastępuje dotychczasowe przepisy odnoszące się do tzw. sprzedaży konsumenckiej.
Odbywanie przez pracownika podróży służbowej, która dobiega końca w porze nocnej, z zasady zaburza okres wypoczynku pracownika. Czy wobec tego pracownik będzie uprawniony do uzyskania dodatkowego czasu na regenerację sił, czy też będzie całkowicie zwolniony z obowiązku świadczenia pracy? Jeśli tak, to jak długo?
W obrocie prawnym spore kontrowersje wzbudza dopuszczalność rozporządzania substratami majątku na wypadek śmierci w formie umowy darowizny. Wszelkie obawy w tej tematyce wynikają z fundamentalnej dla prawa cywilnego zasady zakazującej dokonywania czynności mortis causa w sposób inny jak tylko za pomocą testamentu (art. 941 kc).
Na mocy regulacji ustawy z dnia 13 marca 2000 roku o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników w określonych przypadkach pracownicy uprawnieni są do otrzymania od pracodawcy odprawy pieniężnej.
Na gruncie krajowym kwestia przedawnienia roszczeń o charakterze cywilnoprawnym regulowana jest przez przepisy ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 roku Kodeks cywilny. Przepisy krajowe przewidują rozmaite terminy przedawnienia, które różnią się od siebie w zależności od tego, czy mamy do czynienia z obrotem w relacjach pomiędzy przedsiębiorcami, jak również od rodzaju stosunku prawnego łączącego strony.
W obrocie gospodarczym utarło się niesłuszne przekonanie, że jakiekolwiek uchwały podejmowane przez wspólników spółki z ograniczoną odpowiedzialnością powinny wiązać się z koniecznością przeprowadzenia zgromadzenia wspólników. Nie ulega przy tym wątpliwości, iż takie założenie wiąże się także z pewnym trudem organizacyjnym po stronie zarządu, który to organ – z reguły – obciążony jest obowiązkiem zwoływania zgromadzeń.
Obowiązujące obecnie regulacje Kodeksu cywilnego wprost nie przewidują możliwości nabycia udziału we współwłasności nieruchomości w drodze zasiedzenia, wskazując jedynie w sposób ogólny, iż zasiedzieć można prawo własności nieruchomości.
Zgodnie z art. 65 ust. 3 Konstytucji stałe zatrudnianie dzieci poniżej 16 roku życia jest zakazane. Dopuszcza się jednak odrębne regulacje wprowadzane mocą ustawy. I tak w art. 3045 Kodeksu pracy ustawodawca uregulował jedyny wyjątek od przywołanej zasady, który wszedł w życie z dniem wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, a to dla implementacji zapisów dyrektywy Rady nr 94/33/WE z 22 czerwca 1994 r. w sprawie ochrony pracy osób młodych.
Pracownik, z którym pracodawca rozwiązał umowę o pracę (zarówno w drodze wypowiedzenia, jak i zwolnienia dyscyplinarnego), ma prawo do zbadania prawidłowości i zasadności tej czynności na drodze sądowej. Może w takim wypadku dochodzić ustalenia bezskuteczności wypowiedzenia umowy, odszkodowania lub przywrócenia do pracy.
Na skutek uchwały Sądu Najwyższego z dnia 12 czerwca 2014 roku coraz więcej pracowników-kierowców kieruje do pracodawców roszczenia o zapłatę należności tytułem zwrotu kosztów noclegu.
Wśród praktyków i przedstawicieli doktryny brak jest jednolitego stanowiska w zakresie dopuszczalności wykorzystania przez pracodawcę wizerunku pracownika.
Oddawanie przez pracodawców do dyspozycji pracowników telefonów służbowych (stacjonarnych i komórkowych) jest dość powszechną praktyką. Nie budzi ona żadnych wątpliwości, gdy telefon jest wykorzystywany jako narzędzie pracy wyłącznie w celach związanych z wykonywaniem obowiązków pracowniczych.
Na gruncie przepisów Kodeksu pracy pracodawca uprawniony jest do zmiany warunków płacy lub pracy poprzez złożenie pracownikowi tzw. wypowiedzenia zmieniającego.
Poza ratami uiszczanymi przez cały okres trwania umowy leasingu leasingobiorca wpłaca na rzecz leasingodawcy również tzw. opłatę wstępną. Stanowi ona określony procent wartości przedmiotu leasingu, a uiszcza się ją przy zawieraniu umowy.
Osobom zatrudnionym na stanowisku kierowców w transporcie międzynarodowym poza wynagrodzeniem za pracę przysługuje szereg świadczeń, których celem jest zrekompensowanie ponoszonych przez nich wydatków, w tym związanych z wyżywieniem i noclegami.
Konwencja o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR), sporządzona w Genewie w dniu 19 maja 1956 roku, jest aktem prawnym, który z założenia w sposób kompleksowy reguluje kwestie związane z transportem międzynarodowym, w tym również aspekty przedawnienia roszczeń.
Z dniem 1 stycznia 2014 roku wprowadzono istotne zmiany w zakresie regulacji dotyczących możliwości uzyskania zwrotu części podatku VAT poniesionego na inwestycję budowlaną przez osoby fizyczne.
Urlop wypoczynkowy, stanowiąc konkretyzację prawa pracownika do wypoczynku powinien zostać mu udzielony w naturze w roku kalendarzowym, w którym uzyskał do niego prawo, najpóźniej zaś do 30 września roku następującego (tak po nowelizacji, która weszła w życie w dniu 1 stycznia 2012 r., obejmującej także uprawnienie do urlopu wypoczynkowego nabyte za 2011 r.; przed nowelizacją do 31 marca roku następującego).
W Polsce istnieje obowiązek uiszczania opłaty abonamentowej za korzystanie z odbiorników radiowych i telewizyjnych, co reguluje ustawa z dnia 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych (Dz. U. 2005 r. Nr 85 poz. 728). Opłaty mają na celu realizację przez jednostki publicznej radiofonii i telewizji szeroko pojętej misji publicznej.
Ważkim praktycznym problemem, zwłaszcza odnośnie spółek z ograniczoną odpowiedzialnością ze stosunkowo mało rozdrobnionym układem właścicielskim, jest kwestia dopuszczalności łączenia w jednej osobie dwóch funkcji związanych z prowadzeniem zgromadzenia wspólników spółki: przewodniczącego i protokolanta.
System zadaniowego czasu pracy przewidziany w art. 140 Kodeksu pracy zakłada, że czas pracy określony jest w oparciu o rodzaj i ilość zadań powierzonych pracownikowi do realizacji.
Pobieranie tzw. opłat półkowych stanowi częstą praktykę stosowaną w szczególności przez sieci hipermarketów. Warto pamiętać, że tego rodzaju działania stanowią czyn z zakresu nieuczciwej konkurencji, co rodzi określone konsekwencje.
Kodeks spółek handlowych (ksh) w art. 266 dopuszcza możliwość wyłączenia wspólnika spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z uwagi na ważne przyczyny, które go dotyczą. Dzieje się to (§ 1) za sprawą żądania zgłoszonego przez wszystkich pozostałych wspólników - pod warunkiem, że ich udziały wynoszą więcej niż połowę kapitału zakładowego spółki albo (§ 2) w sytuacji wystąpienia przez mniejszą liczbę wspólników posiadających analogiczny udział w spółce, o ile takie uprawnienie zostało przyznane w umowie spółki.
Na podmiotach będących administratorami danych osobowych spoczywa obowiązek stosowania środków technicznych oraz organizacyjnych, których celem jest skuteczna ochrona powierzonych im danych.
Kodeks pracy milczy na temat możliwości zawarcia przedwstępnej umowy o pracę, mimo to jej podpisanie w świetle przepisów obowiązującego prawa jest w pełni dopuszczalne.
1 stycznia 2012 roku do Kodeksu spółek handlowych wprowadzono regulację art. 1571, na podstawie której możliwe jest dokonanie rejestracji spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w Krajowym Rejestrze Sądowym przy wykorzystaniu tzw. wzorca umowy.
Zgodnie z ustawową definicją mobbing oznacza działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko pracownikowi polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu, wywołujące u pracownika zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie go, izolowanie lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników.
Pracownik, który zamierza zwolnić się z pracy, podobnie jak pracodawca zobowiązany jest do przestrzegania zasad określonych dla poszczególnych trybów rozwiązania umowy o pracę.
Członkowie organów spółek kapitałowych, niezależnie od pełnionej funkcji, związani są ze spółką określonym stosunkiem prawnym - np. umową zlecenia, umową o dzieło, umową o pracę, czy też popularnym w ostatnim czasie kontraktem menedżerskim.
Realizacja swobody przepływu osób w ramach wspólnego rynku UE, zapewniła obywatelom państw członkowskich możliwość swobodnego przemieszczania się po terytorium Unii Europejskiej.
Członkowie zarządu spółek kapitałowych niejednokrotnie są również w nich zatrudnieni, co oznacza, iż poza obowiązkami wynikającymi z faktu pełnienia funkcji w zarządzie wykonują również obowiązki pracownicze.
Zgodnie ze stanowiskiem Sądu Najwyższego ryzyko wątpliwości wynikających z niejasnych postanowień umowy, niedających się usunąć w drodze wykładni, powinna ponieść strona, która zredagowała umowę (wyrok z dnia 4 czerwca 2013 roku, sygn. akt II PK 293/12).
Autor: Kinga Nastałek-Fałowska
Archiwum
Strona naszej Kancelarii korzysta z technologii CookiesAkceptuję